Zapraszamy na Warsztaty Lalki Motanki, które odbędą się w Bibliotece Ogrody w dniach 13.09.2024 r. (godz. 16:30 I grupa) oraz 14.09.2024 r. (godz. 9:30 II grupa).
Słowiańskie lalki obrzędowe to jedna z piękniejszych słowiańskich tradycji, które przetrwały do naszych czasów przekazywane córkom przez matki, wnuczkom przez babki.
Dzisiejsze lalki znamy głównie ze zwyczajów ukraińskich (motanki) i białoruskich (żadanice), gdyż nie zachowały się ślady takich tradycji w Polsce. Lalki miały pełnić przede wszystkim funkcje magiczne: motano je, by zapewnić sobie dobrobyt i spełnić marzenia, ale także w celach ochronnych. Motanie lalek nie jest tylko zabawą DIY: zwykle tej czynności towarzyszy refleksja, skupienie się na intencji lub bliskiej osobie, której chcemy podarować lalkę.
W czasie spotkania zamotasz swoją własną słowiańską lalkę, zgłębisz jej symbolikę oraz znaczenie. Dowiesz się, dlaczego podczas tworzenia lalek nie używa się ostrych narzędzi oraz dlaczego lalki te nie mają twarzy. Warsztaty to również doskonała okazja, aby doświadczyć terapeutycznego wpływu motania lalek, skupić się na intencji, którą chcesz wprowadzić w życie, i obdarować nią bliską osobę. Wyjdziesz z warsztatów nie tylko z własnoręcznie wykonaną lalką, ale również z poczuciem wewnętrznego spokoju i zrozumieniem dla tej pięknej tradycji.
Warsztaty są integralnym elementem zadania „Biblioteka naturalnie”, które jest realizowane w ramach projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NPRCz 2.0
Narodowe Centrum Kultury
Warsztaty Lalki Motanki (wiek: od 12 lat)
Prowadzenie: Natalia Kościńska
13.09 (piątek), godz. 16:30 – I grupa
14.09 (sobota), godz. 9:30 – II grupa
Biblioteka Ogrody, ul. Żółkiewskiego 6
Ilość miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy.
tel. 94 35-176-58